5 mei 2026
De verzilvering van de GLB-kennisvouchers 2025 via de RVO riep bij veel adviseurs vragen op. Vooral de aanvullende administratieve eisen werden als fors zwaarder ervaren dan in voorgaande jaren. Naar aanleiding van signalen van leden heeft de VAB dit besproken met het Ministerie van LVVN. Uit dat overleg bleek dat de regeling meer ruimte biedt dan in eerste instantie op de website van RVO naar voren kwam. Deze nuance is inmiddels verduidelijkt op de RVO-site onder ‘Uw Voucher 2025 overdragen’.

Voor adviseurs die hun advies al hebben afgerond en niet meer terug kunnen voor een fysieke handtekening, is er een praktische oplossing. Het akkoord van de landbouwer mag namelijk ook per mail worden vastgelegd.
Daarbij moet wel duidelijk blijken dat:
De adviseur kan hiervoor de ingevulde prestatieverklaring toesturen met het verzoek om akkoord. Ook kan de landbouwer per mail bevestigen dat de advieswerkzaamheden in het kader van de SABE-regeling, behorende bij het betreffende vouchernummer, zijn uitgevoerd en afgerond. Een bevestigende reactie is in dat geval voldoende en mag worden geüpload bij de verzilvering.
Voor toekomstige adviezen is het verstandig om de prestatieverklaring alvast mee te nemen naar het laatste adviesgesprek. Ook wanneer het vouchernummer op dat moment nog niet bekend is, kan deze verklaring vooraf worden ondertekend. Het vouchernummer mag later worden toegevoegd.
Hoewel RVO nu dus aangeeft dat ook andere vormen van bewijs mogelijk zijn, blijft een volledig ingevulde prestatieverklaring de voorkeursroute. Daarmee heeft de adviseur de meeste zekerheid dat aan alle voorwaarden is voldaan en verloopt ook de beoordeling door RVO doorgaans soepeler.